Agenda

AGENDA

Below is the agenda for NOFNEC 2019. Please check back regularly for updates.

Download agenda as a PDF

Tuesday, October 8, 2019

3:00 - 7:00 pm Registration - McKenzie B

 

Wednesday, October 9, 2019

7:00 - 9:00 am Breakfast & Registration - Kaministiquia Room
9:00 - 9:30 am Opening Ceremonies
Prayer & Drum
Marlene Pierre, FWFN - Chief Collins, FWFN
9:30 - 10:45 am Waste Management
Amethyst Room
Environmental Sustainability
Kaministiquia Room
Engaging Opportunities
Point Du Meuron Room
Composting 101
Sajanna Tarranaum & Janna Van Blyderveen, Roots to Harvest
Invasive Species of Ontario
Lauren Bell & David Dutkiewicz,
Invasive Species Centre
An Introduction to the Canadian Environmental Law Association & Advancing Environmental Justice
Kerrie Blaise,
CELA
10:45 am Health Break - McGillivray Room
11:00 - 12:15 pm Fire at the Landfill
Doug Stuart,
Shibogama First Nations Council
Resources & Technical Supports for Lands and Environmental Professionals
Jessica Pickett,
OALA & Carly Armstrong, NALMA
Community-Based Monitoring Methods
Kim Jorgenson, Jennifer Duncan & Erin Desjardins,
Four Rivers
12:15 - 1:30 pm Lunch
1:30 - 2:45 pm Field Trip: City of Thunder Bay Waste & Recycling Facility
John Pogue,
City of Thunder Bay (until 3pm)
Field Trip: Growing sustainable economic and healthy futures with a year-round greenhouse
Andreas Zailo,
ASM Innovations Inc. (until 3:30 pm)
Steps in Source Water Protection
Stephanie Allen,
OFNTSC
2:45 pm Health Break - McGillivray Room
3:00 pm Tradeshow & Demonstrations - McGillivray Room & Amethyst Room
6:00 pm Dinner - Kaministiquia Room

 

Thursday, October 10, 2019

7:00 - 9:00 am Breakfast
9:00 - 10:15 am Waste Management
Amethyst Room
Environmental Sustainability
Kaministiquia Room
Engaging Opportunities
Point Du Meuron Room
Naotkamegwanning First Nation's Waste Diversion Program
Kurtis Medicine,
Naotkamegwanning First Nation
Field Trip: We can do it, You can too!
Arjen & Henriet DeBruin,
DeBruin's Greenhouse
Field Trip Mission Island Medicine Walk
Mission Island Marsh Conservation Area

Tony DePerry, Elder, Ryan Mackett, LRCA & Gloria Ranger, TBIFC
10:15 am Health Break - McGillivray Room
10:30 - 11:45 am Sioux Lookout Innovation Station: Innovations in Sustainability
Vicki Blanchard,
Municipality of Sioux Lookout
OPractical ways of adapting to climate change in northern communties
David Pearson,
Laurentian University
CONTINUED Field Trip
Mission Island Conservation Area
11:45 - 1:00 pm Lunch - Kaministiquia Room
1:00 - 2:15 pm Landfills in Northern Ontario
Simon Shankie,
DST Consulting Engineers Inc.
Defining community capacities in energy planning with demonstrated activities
Roopa Rakshit & David Jeremiah, OFNTSC, Terry Favelle & Gabe LacSeul, Opiikapawiin Services LP Wataynikaneyap & Gail Murray, Hyrdro One Remote Communities
Indigenous Services Canada Environment Programs and Legislation Updates
Julieta Werner,
Indigenous Services Canada
2:15 pm Health Break - McGillivray Room
3:00 pm Passport Prizes/Draws - Kaministiquia Room
3:30 pm Closing Ceremonies - Kaministiquia Room
5:00 pm Dinner - Kaministiquia Room

 

Friday, October 11, 2019

Travel Day